چهار شنبه , ژوئن 26 2019
Breaking News
Home / برق و الکترونیک / دانلود تحقیق اثر جریانهای الکتریکی الکترو کوترچه بر بافت زنده

دانلود تحقیق اثر جریانهای الکتریکی الکترو کوترچه بر بافت زنده

دانلود تحقیق اثر جریانهای الکتریکی الکترو کوترچه بر بافت زنده

دسته بندیبرق و الکترونیک
فرمت فایلdoc
حجم فایل202 کیلو بایت
تعداد صفحات25
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

فهرست

اساس و بررسی جراحی الكتریكی

دستگاه الكتروكوتر ECU

یونیت های الکتروسرجری

كالیبراسیون الكتروكوتر برای رفع سوختگی

اساس وبررسی جراحی با جریان الكتریكی:

واحد جراحی الكتریكی
وسایل الكتریكی در اتاق عمل برای برش و قطع خونریزی ‏‎(Hemostasis)‎‏ ‏‎ ‎به وفور استفاده می شود. این وسایل به طور عام با عنوان الكتروكوتر ‏‎ (Electrocauter)‎شناخته می شوند كه می توانند برای بریدن بافت یا از خشك نمودن‏‎ ‎آن به وسیله گرما ‏‎(Desiccation)‎‏ و قطع خونریزی به وسیله انعقاد ‏‎(Coagulation)‎‏ استفاده شوند.‏‎ ‎این كار بوسیله جرقه جریان فركانس رادیویی‏RF‏ بین الكترود و بافت ایجاد می شود كه در نهایت منجر به گرم شدن موضعی بافت و برداشتن آن می گردد.‏

اساس واحد جراحی الكتریكی بر پایه فراهم آوردن جرقه لازم توسط منبع توان با فركانس بالا است. برای این منظور، منبع توان لازم بوسیله منبع تغذیه فراهم می شود. خروجی برای ایجاد شكل موج مناسب مدوله می گردد تا عملكرد خاص خود را انجام دهد. عملكرد توان فركانس بالا بوسیله مدار كنترل تنطیم می شود تا میزان توان مناسب برای كار مشخص به خروجی منتقل شود.
معمولا برای كاربرد های مختلف توان های متفاوتی مورد نیاز است. برای این منظور یك مدار كوپلینگ بین مبدل خروجی و الكترود هایی برای كنترل توان خروجی به كار می رود.
شكل موج های ایجاد شده بوسیله این دستگاه برای كاربردهای مختلف فرق می كند. برای خشك كردن بافت و انعقاد، دستگاه از پالس های سینوسی میراشونده استفاده می كند.
موج سینوسی فركانس نامی بین 250 كیلوهرتز تا 2 مگاهرتز دارد و 120 پالس در ثانیه استفاده می شود. در انعقاد ولتاژ مدار باز خروجی بین 300 ولت تا 2000 ولت و توان خروجی روی بار 500 اهمی در محدوده 80 وات تا 200 وات می باشد. شدت ولتاژ و توان وابسته به كاربرد است.
در برش معمولا دستگاه موج سینوسی خالص ایجاد نمی كند و انواع مدولاسیون دامنه بر روی آن انجام می شود. برش در فركانس و ولتاژ و توان بالاتری نسبت به حالت های كاری دیگر انجام می شود، زیرا شدت گرمای جرقه بیشتر از خشك كردن بافت در انعقاد، آن را نابود می كند. فركانس های محدوده 500 كیلوهرتز تا 5/2 مگاهرتز با ولتاژ مدار باز 9 كیلو ولت و محدوده توان 100 وات تا 750 وات برای برش به كار می رود. معمولا جریان برش باعث خونریزی در قسمت برش می شود، ولی برش بدون خونریزی مورد نیاز است.
دستگاه برش الكتریكی با استفاده از تركیب دو شكل موج مانند نمودار ‏Blended‏ این كار را انجام می دهد. فركانس شكل موجی ‏Blended‏ (تركیبی) به طور عموم برابر با فركانس برش است. برای تاثیر بهتر، جراح ترجیح می دهد با توان و ولتاژ بالا كار كند و خونریزی نداشته باشد تا اینكه برش خالص انجام دهد. طرح های مختلفی برای این دستگاه وجود دارد. مدارهای پیشرفته شكل موج فركانسی رادیویی را بوسیله مدارهای الكترونیك حالت جامد ایجاد می كنند. دستگاههای قدیمی تر بر اساس مدارهایی با لامپ های خلاء و حتی شكاف جرقه برای ایجاد شكل موج های مورد نیاز استوار بودند.‏

انواع جراحی الكتریكی
دو نوع جراحی الكتریكی یك قطبی ‏Monopolar‏ و دو قطبی ‏Bipolar‏ وجود دارد كه در هر دو، از ولتاز و فركانس بالا استفاده می شود. اختلاف این دو روش در نحوه اتصال به زمین آنهاست.‏

جراحی الكتریكی تك قطبی (‏Monopolar Electrosurgery‏)
در یك وسیله جراحی الكتریكی تك قطبی، برش به وسیله یك الكترود شبیه خودكار انجام می شود و الكترود دیگر صفحه ای است كه مسیر عبور جریان و بازگشت آن به دستگاه را فراهم می كند كه ممكن است زمین وصل شده و یا از آن جدا باشد.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About مقاله ها

Check Also

دانلود فایل آشنایی با تاسیسات الکتریکی به صورت word و pdf

دسته بندی برق و الکترونیک فرمت فایل rar حجم فایل 571 کیلو بایت تعداد صفحات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *