جمعه , جولای 19 2019
Breaking News
Home / الکترونیک و مخابرات / دانلود تحقیق نحوه کارکرد بلندگوها

دانلود تحقیق نحوه کارکرد بلندگوها

دانلود تحقیق نحوه کارکرد بلندگوها

دسته بندیالکترونیک و مخابرات
فرمت فایلdoc
حجم فایل43 کیلو بایت
تعداد صفحات47
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه:

در هر سیستم صوتی، كیفیت نهایی سیستم به بلندگوهای به‌كار رفته در آن سیستم بستگی دارد، اگر یك سیستم بسیار حرفه‌ای صوتی با آمپلیفایر بسیار پر قدرت، صدایی را كه با كیفیت بسیار خوب ضبط شده است، از بلندگویی ضعیف پخش كند، صدا بسیار نا مطلوب خواهد بود.

بلندگوها سیگنالهای الكترونیكی را از دستگاههایی همانند سی دی های صوتی و DVD ها دریافت كرده و تبدیل به صداهای قابل شنیدن برای ما می‌كنند.

مقدمه‌ای بر صوت:

در درون گوش آدمی پرده بسیار نازكی به نام پرده صماخ وجود دارد، هنگامی كه این پرده مرتعش می‌شود، مغز انسان این لرزشها را بصورت صوت تفسیر خواهد كرد. یكی از عمده‌ترین عواملی كه باعث تحریك و مرتعش شدن این پرده می‌شود، تغیرات فشار هوایی است كه با آن برخورد می‌كند.

در عمل هنگامی كه جسمی در فضا حركت می‌كند، هوای اطراف خود را منبسط كرده و این انبساط باعث فشرده‌شدن هوا گردیده و این تغیر فشار در هوا منتشر شده و به گوش رسیده و باعث مرتعش شدن پرده صماخ می‌گردد.

تفاوت اصوات:

صداهای اطراف ما را می‌توان بر اساس دو فاكتور زیر تقسیم‌بندی كرد:

1-فركانس صوت: هرچه فركانس جسمی كه مرتعش می‌شود بیشتر باشد، (سریعتر حركت كند و مرتعش شود)، مولكولهای هوا با سرعت بیشتری تغیر مكان می‌دهند، لذا صدایی كه به گوش می‌رسد صدای زیر تری خواهد بود. اگر تعداد نوسانات در واحد ثانیه كم باشد، صدا بصورت بم به گوش خواهد رسید.

2-دامنه صوت: صدایی كه از دامنه بیشتری برخوردار باشد، هوا را بیشتر فشرده خواهد كرد و به علت اینكه قادر است پرده گوش را بیشتر به حركت در آورد، بلندتر شنیده خواهد شد.

میكروفون‌ها عملی مشابه گوش ما انجام می‌دهند. آنها نیز دارای صفحه نازكی همانند گوش می‌باشند كه در اثر برخورد مولكولهای متحرك هوا به آنها، تغیراتی در میزان ولتاژ عبوری از میكروفون را باعث می‌شوند و بدین ترتیب سیگنالهای الكتریكی تولید شده را می‌توان ثبت كرد.

در هنگام پخش نیز، بلندگو، عكس این عمل را انجام داده و سیگنالهای الكتریكی را به لرزه‌های فیزیكی و در نتیجه، امواج صوتی تبدیل می‌كند.

دسیبل:

دسیبل كه بطور مخفف آن را با dB نشان می‌دهند، واحد اندازه‌گیری شدت صوت است. اصواتی كه ما قادر به شنیدن آن هستیم، بسیار متفاوتند.

ما می‌توانیم صدای كشیدن انگشتان بر پوست دست و صدای یك جت جنگنده را بشنویم. صدای یك جت جنگنده 1000.000.000.000 بار بیشتر از صدای انگشتان است، با این حال گوش انسان قادر است خود را با این شرایط وفق دهد.

واحد دسیبل بصورت لگاریتمی افزایش می‌یابد. بدین صورت كه كمترین صوت قابل شنیدن، صفر دسیبل (0 dB) بوده و صدایی ده برابر قویتر از آن 10 dB بوده و صدایی 100 برابر آن 20 dB خواهد بود.

در زیر می‌توان اصوات معمول و شدت آن را مشاهده كرد.

نزدیك به سكوت مطلق 0 dB

نجوا كردن 15 dB

صحبت كردن عادی 60 dB

صدای یك موتور سیكلت 90 dB

بوق اتوموبیل 110 dB

موتور جت 120 dB

انفجار 140 dB

اصوات بیشتر از 85 دسیبل باعث كاهش شنوایی می‌شوند. البته میزان نزدیكی و دوری از منبع صوت و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن، خود عامل مهمی در میزان صدمه خواهد بود.

قرار گرفتن مداوم به مدت 8 ساعت در معرض اصوات با قدرت 90 دسیبل باعث آسیب دیدن گوش شده و اصوات بالای 140 دسیبل، حتی اگر بطور لحظه‌ای با گوش برخورد كنند باعث پارگی پرده گوش و در شدید خواهند شد.

ساختار درونی بلندگوها:

همانطور كه گفته شد، بلندگو عمل عكس یك میكروفون را انجام می‌دهد و سیگنالهای الكتریكی را به صوت تبدیل می‌كند.

دیافراگم بلندگو غالباً از كاغذ ساخته می‌شود تا بتواند به راحتی تحرك كند.

مركز دیافراگم به مركز بلندگو كه سیم پیچ قرار دارد متصل شده است و از اطراف نیز از طریق ثابت كننده به بدنه بلندگو متصل شده است.

هنگامی كه جریان الكتریكی از طریق سیمهای سیم‌پیچ بلندگو عبور می‌كند، باعث بوجود آمدن میدان مغناطیسی می‌گردد كه در اثر مجاورت با آهنربای بلندگو، باعث بالارفتن یا پایین آمدن هسته مركزی و درپوش محافظ شده و در نتیجه كاغذ دیافراگم را به داخل كشیده یا به خارج فشار خواهد داد. در اثر حركت سریع این هسته و تغیرات پیوسته جریان الكتریسیته در داخل سیم‌پیچ، كاغذ دیافراگم بصورت پیوسته نوسان خواهد كرد كه خود باعث تولید صوت خواهد شد.

از الكترومغناطیس می‌دانیم كه اگر از سیمهای پیچیده شده به دور یك هسته آهنی، جریان عبور كند، باعث بوجود آمدن میدان مغناطیسی می‌شود.

اگر این میدان هم قطب با قطب آهنربای ثابتی باشد كه در بلندگو وجود دارد، باعث دفع شدن هسته آهنی از آهنربا می‌گردد و در صورت غیر هم قطب بودن آن، باعث جذب آهنربا می‌گردد.

انواع بلندگوها:

بلندگوها را بر اساس كاربردهای آنها می‌توان به سه دسته تقسیم كرد:

1-«Woofer»ها كه در فركانسهای پایین كاربرد دارد.

2-«Tweeters»ها كه در فركانسهای بالا كاربرد دارند.

3-«Midrange»ها كه فركانسهای میانی ناحیه شنوایی صوت را پخش می‌كنند.

یك «Woofer» بلندگوی بزرگی است كه برای تولید اصوات با فركانس پایین تولید شده است. همانطور كه توضیح داده شد، برای تولید اصوات با فركانس پایین، كاغذ دیافراگم، تحرك كمی خواهد داشت. به همین دلیل اندازه این بلنگوها بزرگ انتخاب شده است.

«Tweeter» در ابعاد كوچك طراحی شده است تا كاغذ دیافراگم آن بتواند به سرعت مرتعش شود. بنابراین از این بلنگوها برای پخش اصوات با فركانس بالا (اصوات زیر) استفاده می‌شود.

یك «Midrange» با ابعادی متوسط، توانایی تولید فركانسهای میانی حوزه اصوات قابل شنیدن برای انسان را دارد. اندازه متوسط آن و طراحی آن بگونه‌ای است كه به جز اصوات بسیار زیر و اصوات بسیار بم توانایی پخش بقیه اصوات را دارا می‌باشد. بنابر این در كاربردهای خانگی و آماتوری بطور گسترده‌ای از آنها استفاه می‌شود.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About مقاله ها

Check Also

دانلود- دانلود پاورپوینت بررسی سیستم عامل های موبایل

دانلود پاورپوینت بررسی سیستم عامل های موبایل دسته بندی الکترونیک و مخابرات فرمت فایل ppt …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *