پنج‌شنبه , سپتامبر 19 2019
Breaking News
Home / کشاورزی و زراعت / دانلود- دانلود تحقیق چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی

دانلود- دانلود تحقیق چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی

دانلود تحقیق چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی

دانلود تحقیق چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی

دسته بندیکشاورزی و زراعت
فرمت فایلdoc
حجم فایل53 کیلو بایت
تعداد صفحات8
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

چرخه نیتروژن:

چرخه نیتروژن در خاك شامل مراحل زیر است كه در آن میكروب‌ها نقش مهمی بازی می‌كنند

تثبیت:

90% از نیتروژن اتمسفر زمین به شكل گاز دی نیتروژنN2وجود دارد. گاز نیتروژن تركیب شیمیایی پایداری دارد و به وسیله اغلب ارگانیسم‌ها قابل استفاده نیست. بعضی از گونه‌های باكتری گاز نیتروژن اتمسفر را جذب كرده و آن را به آمونیوم كه برای گیاه قابل استفاده است تبدیل می‌كنند. این فرآیند كه تثبیت نامیده می‌شود یك اصل طبیعی است كه طی آن نیتروژن اتمسفر به خاك افزوده می‌شود.

  • معدنی شدن:

در گیاه و سایر پسماندهای تجزیه ارگانیسمها نیتروژن به وسیله میكروارگانیسم‌های خاك طی فرآینده شناخته‌ شده‌ای به نام معدنی شدن به آمونیوم تبدیل می‌شود. ریشه گیاهان مقداری آمونیوم جذب كرده و مقداری از آن به صورت شیمیایی به آمونیاك تبدیل شده و به اتمسفر برگشته و به هدر می‌رود.

  • نیترات سازی:

باكتری‌ها طی مراحلی به ترتیب آمونیوم خاك را به نیتریت و سپس به نیترات تبدیل می‌كنند.

استفاده بوسیله گیاهان:

نیترات یك آنیون منفی است و معمولاً در آب خاك باقی می‌ماند، بعد بوسیله اجزای خاك جذب می‌شود. گیاهان سریعاً نیترات‌ها را از طریق ریشه جذب كرده و از آن برای تولید پروتئین استفاده می‌كنند.

  • شستشو:

نیترات بوسیله ریشه گیاهان محصور نیست و برای حركت در آب خاك آزاد است. نتیجه این عمل آبشویی یا حركت نیترات به اعماق خاك است.

  • نیتروژن زدایی:

هرجا كه كمبود اكسیژن در خاك وجود داشته باشد بعنوان شرایط بی‌هوازی نامیده می‌شود. بسیاری از باكتری‌ها انرژی مورد نیاز خودشان را از راه كاهش نیترات به گاز دی نیتروژن یا اكسید نیتروژن(NO2)به دست می‌آورد. این فرآیند بیولوژیكی نیتروژن‌زدایی نامیده می‌شود. نتیجه این عمل اتلاف نیتروژن خاك و بازگشت نیتروژن به اتمسفر می‌باشد.

در بیشتر گیاهان بیشترین مقدار جذب نیتروژن طی مرحله ی رشد سریع اولیه ی گیاه صورت می گیرد و با آغاز مرحله ی زایشی رشد و شروع پیری از میزان جذب آن کاسته می شود. به عنوان مثال، غلات تا 90 درصد از نیتروژن مورد نیاز خود را قبل از شروع مرحله ی زایشی رشد جذب می کنند. بخش اعظم این نیتروژن به برگ های جوان در حال رشد اختصاص می یابد، به طوری که این برگ ها کمی قبل از تکمیل رشد خود، بیشترین مقدار نیتروژن را دارند. پس از این مرحله ی برگ ها صدور نیتروژن را آغاز می کنند .

مطالعات متعددی نشان داده اند که برگ های بالغ همزمان با اینکه به صدور نیتروژن می پردازند و یک صادر کننده ی خالص محسوب می شوند (در نتیجه نیتروژن کل در آن ها رو به کاهش است )، به وارد کردن نیتروژن ادامه می دهند. این ورود و صدور همزمان نیتروژن در برگ، به چرخه نیتروژن موسوم است .

فایل ورد 8 صفحه

About مقاله ها

Check Also

دانلود- اصول و مفاهیم کشاورزی ارگانیک

اصول و مفاهیم کشاورزی ارگانیک دسته بندی کشاورزی و زراعت فرمت فایل pptx حجم فایل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *